Autor: KKData:  03.07.2017

Rozpoczęcie trzeciej edycji Letniej Szkoły Logistyki na WZ PB oraz w Chinach!

W poniedziałek 3 lipca 2017 r. rozpoczyna się już trzecia edycja Letniej Szkoły Logistyki  na Wydziale Zarządzania PB oraz w Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach. W tym roku gościć będziemy grupę 27 studentów z Chin wraz z dwoma opiekunami, a w szkole letniej w Chinach weźmie udział 22 studentów WZ.  Motywem przewodnim obu szkół jest Nowy Jedwabny Szlak.

W Chinach szkoła potrwa cztery tygodnie. W programie merytorycznym zaplanowano zajęcia dotyczące globalnej gospodarki i finansów, problemów w e-commerce, wyzwań w transporcie intermodalnym, zagadnień związanych z modelowaniem w logistyce oraz gospodarką magazynową. Dodatkowo zaplanowano wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz zajęcia dotyczące kultury chińskiej, takie jak: podstawy języka chińskiego, kaligrafia, tradycja i rytuał picia herbaty. W kolejnych dwóch tygodniach studenci zwiedzają Chiny (np. Hangzhou, Shanghaj i Beijing (Pekin).

W ramach programu szkoły na WZ PB zaplanowano analizę STEEPVL Nowego Jedwabnego Szlaku, zajęcia dotyczące planowania transportu intermodalnego, gospodarki magazynowej, elementów automatyki w transporcie oraz wirtualnej spedycji i zarządzania transportem. Studenci udadzą się na wizyty studyjne m.in. do terminalu logistycznego przedsiębiorstwa Adampol oraz PKP Cargo w Małaszewiczach, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w  Piątnicy, oraz CEDC International (Polmos). Po południu studenci będą mieli okazję poznać Białystok i okolice, zwiedzą Supraśl oraz Białowieżę. Uroczysta inauguracja Szkoły odbędzie się 5 lipca
o godz. 12.15 w auli 20 KB.

Letnia Szkoła Logistyki organizowana jest cyklicznie i cieszy się dużą renomą. Studenci, którzy wzięli w niej udział w latach ubiegłych cenili sobie zarówno możliwość udziału w programie merytorycznym jak również okazję do poznania Chin. Wymiernym sukcesem szkoły jest na przykład przypadek studenta logistyki, który zachęcony udziałem w szkole podjął studia w Chinach w ramach zawartej przez WZ umowy i następnie otrzymał pracę w przedsiębiorstwie chińskim w Polsce.

Udział w szkole letniej stanowi niezwykłą szansę zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu globalnej  logistyki. Szkoła letnia nabiera szczególnego znaczenia w świetle rozwijającej się idei Nowego Jedwabnego Szlaku, która zakłada rozwój korytarzy transportowych łączących Chiny z Europą, a co za tym idzie inwestycje w infrastrukturę logistyczną. Udział w szkole letniej może więc stanowić istotny czynnik przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Bardzo atrakcyjnym aspektem wzięcia udziału w szkole jest również możliwość poznania tak bogatej i pasjonującej kultury chińskiej, skorzystania z programu zwiedzania oraz zdobycia doświadczeń międzykulturowych.

Organizacja Letniej Szkoły Logistyki na WZ PB jest wpierana przez władze Wydziału oraz Uczelni, a także poprzez dofinansowanie Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

dr Katarzyna Kuźmicz
Kierownik Szkoły Letniej