Autor: PBData:  11.04.2018

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka została laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 przyznawanej pod patronatem Prezes Urzędu patentowego RP dr Alicji Adamczak.Uczelnia otrzymała to ogólnopolskie wyróżnienie w kategorii “Innowacyjne rozwiązania przyszłości na uczelni” za realizację projektu GoSmart – Interreg Baltic Sea Region 2014-2020.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest najbardziej innowacyjnym projektom realizowanym w ramach programów unijnych i krajowych przez placówki naukowe, instytucje i firmy zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową. Nagradzane przedsięwzięcia, rozwiązania czy inwestycje prowadzić powinny do zrównoważonego, inteligentnego rozwoju kraju. Wśród laureatów poprzednich edycji byli m.in. Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki (w kategorii “Człowiek Roku”) i PGNiG Obrót Detaliczny za efektywne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań energetycznych.

Projekt GoSmart, którego liderem jest Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej, połączy badania naukowe z praktycznymi wdrożeniami. Jego celem jest zbudowanie trwałej sieci współpracy, która będzie wsparciem umiędzynarodowienia oraz innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw z państw bałtyckich. Sieć obejmie instytucje ze sfery biznesu, administracji i nauki z siedmiu krajów regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Finlandii, Danii, Niemiec, Estonii, Litwy i Łotwy.

Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej jest jedyną instytucją naukową w projekcie GoSmart. Wspierają go tacy partnerzy jak: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, a także region Vidzeme z Łotwy, miasto Valga z Estonii, Litewskie Centrum Innowacji z Wilna, Kouvola Innovation Ltd. z Finlandii, Hamburg Institute of International Economics z Niemiec oraz Business Aabenraa z Danii. Działania zaplanowane w projekcie rozpisano na trzy lata, do końca 2020 r. Wartość projektu to 1,76 mln euro, z czego 1,38 mln euro to dofinansowanie z Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

O projekcie GoSmart pisaliśmy na stronie www.pb.edu.pl.
Strona projektu na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/GoSmartBSRPL/

Gala wręczenia Certyfikatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 odbędzie się 19 października 2018 r. podczas Międzynarodowego Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 w Uniejowie (irforum.pl).